02/22/2019
  • 11:57 am Bladen’s Best of the Best for 2019
  • 11:35 am Updated news about Bladen County Election Investigations
  • 4:35 pm Tillis & Sinema Introduce Bipartisan Legislation To Give Veterans Who Honorably Served Access To The American Legion
  • 4:01 pm Arraignment date for former Elizabethtown doctor and girlfriend rescheduled
  • 3:56 pm Letter to the Editor: Rebuttal to Sen. Thom Tillis’ Requests More Details From Administration On Offshore Drilling And Plans To Protect North Carolina
  • 2:33 pm State to hold last of two public meetings on draft Animal Feeding Operations General Permits
  • 2:03 pm Proposed legislation to make cell phone use while driving illegal in NC
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bladen Soil and Water Conservation District proudly announces the winners in the 2016 Poster, Essay, Public Speaking, Computer Generated Slide Show, and Computer Generated Poster contests for Bladen County Academy, Primary, Elementary, Middle school, and High School students.  This year’s theme is “We All Live in a Watershed.”

First and Second place District winning entries are awarded cash prizes, and First place entries advance  to the Area VI I competition, which consists of 9 Conservation Districts throughout Southeastern North Carolina.  Area winners advance to State level competition.

The District is happy to have had so many students participate this year in our contests, and wants to express their gratitude to the local teachers who made time in their busy schedules to fit in these competitions. The Soil and Water Conservation District believes that teaching children the importance of conserving our natural resources at an early age will benefit everyone in the future. Congratulations to the winners and good luck to the Area VII competitors!

CONTEST

WINNER

SCHOOL

Computer Designed Poster

1st Place

McKoy TynerPaul R. Brown Leadership Academy

Slide Show-6th Grade

2nd PlaceDevin AvantClarkton School of Discovery
1st PlaceKayla ToddEast Arcadia School

Public Speaking

8th Grade-2nd PlaceMadison CookeElizabethtown Christian Academy
8th grade-1st PlaceSamaria GrantTar Heel Middle School
7th Grade-2nd PlaceTamera BetheaPaul R. Brown Leadership Academy
7th grade- 1st PlaceCheyanne JacobsEast Arcadia

Poster

6th Grade-2nd PlaceNigee LacewellPaul R. Brown Leadership Academy
6th Grade-1st PlaceSydney GardnerClarkton School of Discovery
5th Grade-2nd PlaceDaniella MaldonadoTar Heel Middle School
5th Grade-1st PlaceAlyssa StricklandElizabethtown Christian Academy
4th Grade-2nd PlaceDaniel RygielBladen Lakes Primary School
4th Grade-1st PlaceAddie BowenElizabethtown Christian Academy
3rd Grade-2nd PlaceHolland DavisBladenboro Primary School
3rd Grade-1st PlaceChandler BordeauxElizabethtown Christian Academy
Share:
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
bladenonline

RELATED ARTICLES