Press "Enter" to skip to content

West Bladen Athletic Awards Service

West Bladen High School held their annual year-end athletic awards service Thursday night for the 2016-17 school year. Here are the award winners:

Football

Special Teams MVP – Scott Bowen

Offensive MVP – B.J. Drake

Defensive MVP – Hunter Pait

Lineman of the Year – Hunter Jackson

Leadership Award – James Moore

Daniel Long Award – Jonathan Ashworth

Rising Star Award – Jonathan Robinson

Men’s Soccer

MVP – Victor Lopez

Offensive Award – Jorchael Monroy

Defensive Award – Caleb Johnson

Coaches Award – Fernando Carranza

Volleyball

Best All Around Award – Morgan Schumacher

Coaches Award – Kaylee Stevens

Knight Award – Kassidy Anderson

Spark Award – Jenna Dove

Boys Basketball

MVP – Sayaun Dent

Knight Award – John Bowen

Coaches Award – Kalvin Page

Girls Basketball

MVP – Logan Autry

Most Improved Award – Jerena Purdie

Coaches Award – Laikyn Pait

Cheerleaders

Most Valuable Cheerleader – Destinee Singletary

Coaches Award – Tyrionna Dockery

Best All Around – Kayla Hunt

Baseball

Co- Most Improved – Hunter Pait

Co-Most Improved – Caleb Scholar

MVP – T.J. Guyton

Defensive Award – Jarrett Williams

Coaches Award – Scott Bowen

Softball

Coaches Award – Sophie Singletary

Gold Glove Award – Logan Autry

Knight Award – Alanna Ludlum

Offensive Award – Carley Dawson

The Wilma Hughes Award – Kassidy Anderson

Golf

Low Average Award – Sean Smith

Coaches Award – Evan Richardson

Most Improved Award – Wyatt Bordeaux

Women’s Soccer

Offensive MVP – Kristen Hunt

Defensive MVP – Akira Grimes

Coaches Award – Mellenie Hernandez

Comeback Player Award – Hannah Malcolm

Boys Track

Top Sprinter Award – Tykee Jefferies

Top Distance Award – Justin Nickle

Top Field Event Award – Issacc Arellano

MVP – James Moore

Girls Track

Top Sprinter Award – Turea Lucy

Top Distance Award – Alexis Ray

Top Field Event Award – Keyonce Morrisey

MVP – Patience Parker

Girls Tennis

Most Improved – Savannah Lee

Most Improved – Conner Brisson

Knight Award – Amber Long

Most Valuable Player – Alanna Ludlum

Boys Tennis

Coaches Award – Edgardo Lara

Most Improved Award – Jose Luis-Hernandez Osono

Other Awards

Female Athlete of Year Award – Laikyn Pait

Male Athlete of Year Award – Hunter Pait

Knight in Shining Armor Award – Jimmy Schultz

Comeback of the Year Award – T.J. Guyton

Cody Hammond Award – Derrick Long

Award for Years of Service – Greg Sykes

Share:
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Mission News Theme by Compete Themes.