03/24/2019
  • 11:57 am Bladen’s Best of the Best for 2019
  • 11:35 am Updated news about Bladen County Election Investigations
  • 12:50 am Pork Skins Recall
  • 12:27 am Sayaun Dent & Sandhills Fifth In NJCAA Nationals
  • 12:24 am Track & Field Knights Third in St. Pauls Meet
  • 12:16 am Patty Evers Coaches North Carolina to All-Star Win
  • 12:11 am DeVane and Harrelson initiated into oldest Honor Society
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Last updated: Nov. 7, 2018 (All precincts reporting)

BLADEN COUNTY SHERIFF
VOTES
(i) Jim McVicker (R)6,930
Hakeem Brown (D)5,543
BLADEN COUNTY LOCAL SALES AND USE TAX
VOTES
Against8,415
For3,977
REGISTER OF DEEDS
VOTES
(i) Beverly T. Parks (D)7,138
Jason Britt (R)5,455
COUNTY COMMISSIONER
DISTRICT 1VOTES
(i) Arthur Bullock (D)2,878
DISTRICT 2VOTES
(i) Charles Ray Peterson (R)2,771
Dawson Singletary (D)1,496
DISTRICT 3VOTES
(i) Russell Priest (D)2,393
Wayne Edge (R)2,160
BOARD OF EDUCATION
AT-LARGE (3 seats)VOTES
(i) Dennis Edwards (R)5,060
Cory L. Singletary (D)2,989
(i) Vince Rozier (D)2,685
(i) Tim Benton (D)1,885
DISTRICT 1VOTES
(i) Gary Rhoda (D)2,844
DISTRICT 2VOTES
Roger Carroll (D)3,025
DISTRICT 3VOTES
(i) Alan T. West (D)3,196
CLERK OF SUPERIOR COURT
VOTES
(i) Niki S. Dennis (D)9,994
CORONER
VOTES
Kenneth T. Clark (D)9,272
SOIL AND WATER CONSERVATION
DISTRICT SUPERVISOR
(2 SEATS)VOTES
Earl Storms6,689
Charles Wendell Gillespie5,026
Tim Gause4,459
STATE CONSTITUTIONAL AMENDMENTS
HUNT, FISH AND HARVEST WILDLIFEVOTES
For2,048,235
Against1,537,100
CRIME VICTIMS PROTECTIONSVOTES
For2,228,296
Against1,537,100
INCOME TAX RATEVOTES
For2,060,373
Against1,531,121
VOTER PHOTO IDVOTES
For2,015,849
Against1,615,482
JUDICIAL MERIT COMMISSIONVOTES
Against2,347,700
For1,161,547
ETHICS AND ELECTIONS BOARDVOTES
Against2,164,886
For1,346,715
NORTH CAROLINA
HOUSE DISTRICT 22VOTES
(i) William Brisson (R)15,386
Martin (Tony) Denning (D)11,735
SENATE DISTRICT 8VOTES
(i) Bill Rabon (R)54,606
David W. Sink Jr. (D)35,924
Anthony H. Mascolo (L)2,731
SUPREME COURT ASSOCIATE JUSTICE SEAT 1VOTES
Anita Earls (D)5,683
Barbara Jackson (R)4,999
Christopher Anglin (R)1,815
COURT OF APPEALS JUDGE SEAT 1VOTES
Andrew T. Heath (R)1,770,508
John S. Arrowood (D)1,821,853
COURT OF APPEALS JUDGE SEAT 2VOTES
Tobias Hampson (D)1,734,117
Jefferson G. Griffin (R)1,273,173
Sandra Alice Ray (R)552,504
COURT OF APPEALS JUDGE SEAT 3VOTES
Chuck Kitchen (R)1,684,185
Allegra Katherine (D)1,741,195
Michael Monaco Sr. (L)164,738
DISTRICT COURT JUDGE DISTRICT 13 SEAT 1VOTES
W. Fred Gore (R)63,036
DISTRICT COURT JUDGE DISTRICT 13 SEAT 2VOTES
William F. Fairley (R)60,418
DISTRICT ATTORNEY DISTRICT 15VOTES
Jon David (R)66,758
NATIONAL
HOUSE DISTRICT 7VOTES
Kyle Horton (D)119,606
(i) David Rouzer (R)155,705
David W. Fallin (C)4,599
HOUSE DISTRICT 9VOTES
Mark Harris (R)138,338
Dan McCready (D)136,478
Jeff Scott (L)5,042
Share:
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
bladenonline

RELATED ARTICLES