06/26/2019
  • 6:02 pm New proposed location for town cemetery
  • 3:43 pm Spurring high-tech entrepreneurship in rural N.C.
  • 3:38 pm Todd Lyden with Bladen Community College Small Business offers counseling to entrepreneurs
  • 6:44 am Thoughts While Shaving for June 26
  • 6:33 am DYB District 2 AAA Minors Supplemental Tourament: Whiteville 11, Elizabethtown 2
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

The North Carolina Association of Soil and Water Conservation Districts sponsors poster, essay, public speaking, computer generated slide show, and computer generated poster contests at District, Area and State levels.

These contests provide students in third through ninth grades opportunities to become aware of and share their concerns for soil and water conservation.  Bladen Soil and Water Conservation District is pleased to announce this year’s District first and second place winners.  First place entries advance to competition at the Area 7 level; Area 7 winners will advance to State Competition.  Bladen Soil and Water District expresses appreciation to this year’s judges, Willie Beard, Supervisor on the Bladen Soil and Water Conservation District; Kelsey Edwards, Bladen County Library director, and Rodney Musselwhite, program technician with Farm Service Agency.

Winners for this year’s contests with the theme, “The Living Soil” are:

CONTESTWINNERSCHOOL
Computer Designed Poster – 9th Grade
1st PlaceJessica EvansPaul R. Brown Leadership Academy
Public Speaking 7th & 8th Grades
8th grade-2nd PlaceSofia RamosPaul R. Brown Leadership Academy
8th grade – 1st PlaceLuke BarberClarkton School of Discovery
7th Grade-2nd PlaceTayZion MadisonPaul R. Brown Leadership Academy
7th grade- 1st PlaceLena TrinidadClarkton School of Discovery
Slide Show-6th Grade
2nd PlaceEmma GryczynskiClarkton School of Discovery
1st PlaceAnna McMillanPaul R. Brown Leadership Academy
Essay-6th Grade
1st PlaceMegan ByrdClarkton School of Discovery
Poster-3rd – 6th Grades
6th Grade-2nd PlaceMadison SullivanEmereau Bladen
6th Grade-1st PlaceJerrah BabsonClarkton School of Discovery
5th Grade-2nd PlaceEliza WatersElizabethtown Christian Academy
5th Grade-1st PlaceMacy PotterEmereau Bladen
4th Grade-2nd PlaceJaxon HairDublin Primary School
4th Grade-1st PlaceDavion M. BurgessBladen Lakes Primary School
3rd Grade-2nd PlaceFaith KennedyElizabethtown Christian Academy
3rd Grade-1st PlaceCedrick Mckiver, Jr.Bladen Lakes Primary School

 

The first and second place district winners, teachers, judges, and other guests will be recognized at an Awards Luncheon in March at the Cape Fear Vineyard and Winery.  We congratulate all our students for their hard work and success, and thank all the parents and teachers for their continued efforts.

Share:
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
bladenonline

RELATED ARTICLES